Ahamm…. Vágjunk bele!

A sztori ott kezdődött, hogy megláttam, amit anyám, túl a 70. szülinapján, talált a kertben egy olyan zugot, ahol épp nem akart fű nőni, és oda elkezdett vetni dolgokat. Úgy mindent, ami épp a kezébe akadt, majd szeretgette a helyet, és valami rémisztő látvány volt, ahogy küzd a természettel, burjánzó vegetációval, és éveivel, mik egyre jobban korlátozzák a „hajolj le, és gyomlálj” típusú talajgyakorlatokban. Bírtam ezt figyelni két éven keresztül, de már az első pillanatban elkezdett kattogni a fejemben, hogy ezt így nem lehet csinálni, ide kell valami igazi, ami szép, kezelhető, és olyan kevés munkával jár, ami csak lehetséges akkor, ha valaki belevág az otthoni zöldségtermesztésbe. Csakhogy egyáltalában nem fért bele a futó, és befejezetlen dolgaim közé ez a projekt, tavaly októberig, amikor már látszódott a fény az alagút végén, és előkerülhetett a CAD, elkészülhettek az első vázlatok.

Tervezzünk magaságyást

Én tudtam, hogy ennek a felszopását már megírtam, itt is van! Szóval a sztori ott maradt abba, hogy A CAD elvégezte a dolgát (azt hitted…), a táblázatokban ott van az összes cucc, amit meg kell rendelni (beton, faanyag, kő, vízrendszer, tartó, illesztő elemek, föld, minden apró izéé…), eljött a január, befejeztem minden fontosat, jöhet a fagymentes idő, amikor már lehet a betonozni a kertben.

Rendelések

Az anyagbeszerzés legfontosabb eleme a türelem. Annyi hendikeppel indulsz, hogy már sikerült megépítened úgy egy autót, hogy türelem nélkül a dupláját is költhetted volna rá (ami meg autóügyben nem százezrekben mérhető…), így tudod azt, hogy két nagyon fontos dogot észben kell tartanod. Az első az, hogy nem kell minden holnapra! Ha holnapra kell, akkor min. +30%, én pedig szoros költségvetést terveztem, már amennyire lehet egy ilyen szoros, de maradjunk a „vízióhoz képest elfogatható” kifejezésnél. A második, hogy pl. egy kertépítésnél az össz. költség cca. 70%-át a munkadíj teszi ki, és ebben olyanok is szerepelnek, hogy nem fogsz kifizetni gyalult deszkát, mert van gyalud, nem kell színesfémből a kapcsolóelem, mert van ecseted, nem kell annyi föld, mert előre gondolkoztál, és évek óta tárolsz ehhez fahulladékot.

Tervek

CAD, és nem papír? Mondjuk akkor döbbentem meg először, amikor megjött a beton zsákban, vettem egy nagy levegőt, és elkezdtem kézzel, vödörben bekeverni az a 22 betontuskóra jutó, 360 kiló anyagot, ami grammra jött ki, és nem hittem a szememnek, hogy lehet-e ennyire pontosnak lenni egy olyan dologban, ami földbe ásott lyuk, zsákos beton, kőműves kanál szentháromságából születik, két marék verejték, meg sajgó vállak kíséretében? És lehet úgy 225 méret deszkát is vásárolni, hogy a komplett projekt vágási hulladéka nem több, mint 1,5 méter? Lehet! Amúgy évek óta dívik az, hogy használt, egyutas raklapokból dobnak össze az emberek kerti bútorokat, mindenszrart, és itt is felmerült az ötlet, hogy…. Viszont ha találsz is cimborát, aki ingyen elhoz neked 2 tonna raklapot, abból jó eséllyel meg tudod menteni a felét, 2/3-át, miközben elátkozod a világot a bontásukkal, meg a rozsdás szöget kiverésével, bónuszból több tartóelemet igényel, több csavart, nettó szívás az egész.

Szerszámok

Hát, igen. Szóval, kell egy, a bolygón átívelő vírusőrület, ami okán van egy cimborád, akinek a munkája megszűnik munkának lenni a járvány idején, és kölcsön tud adni olyan cuccokat, mint pl. lézeres szintmérő (isteni egy találmány!), profi, bevált fűrészelő, becsavarozó, fúró szerszámok, és minden olyan cucc, ami azért hiányzik a szerszámosodból, mert ebben a büdös életben csak akkor foglalkoztál faanyagok feldolgozásával, ha ki kellett azokat vágni, vagy rakni kellett a bogrács alá. Szóval, voltak olyan korok, amikor emberek 100 tonnás hajókat építettek fából úgy, hogy a legbonyolultabb szerszám a kétkezes fűrész volt, és a legnagyobb technológiai áttörés, hogy anódként, cinket rögzítenek a hajótestre, de ez már a XXI. század, és szeressünk már nem szopni, ha épp nem ez a legkedveltebb elfoglaltságunk…

(Ál)tudományosan

A zöldség, gyümölcs meg mindenféle egyéb cucc termesztésének legfontosabb eleme, maga az a buli, amiben, vagy ahonnan ezek kinőnek. Ezt úgy hívják, hogy föld. Ennek vannak egészen rendkívüli tulajdonságai, mint pl. az, hogy nem csak úgy föld, azt kész, hanem egy egészen komplex rendszer, amit baktériumok, gombafonalak, gyűrűsférgek, ízeltlábúak és minden olyan lény működtet, amiket ha felnagyítanál, kirohannál rémülten a világból. Így gondolván egy merészet, a magaságyás alapjait farönkökre építettem – és pár hét múlva esett le, ez nem az én nagy ötletem, hanem a németek már az idő kezdete óta publikáltak ilyen bevált eljárásokról. Majd jöttek a réteges szerkezet további elemei, a gallyak, rothadó levelek (amik fontosak, a buli elején, mert amíg a farönkök nem indulnak rothadásnak, addig elvonhatják a talajból a nitrogént, amit a rothadó levelek így pótolhatnak), minden egyéb, ami megtalálható volt a kertben, így gyakorlatilag képződött egy komposztáló. CSAKHOGY! A komposzt képzéséhez oxigén kell, mert lehet ez ellen vitába szállni, de az egy olyan folyamat. Ahhoz meg forgatni kéne, ha zárt a rendszer, azt meg a faszomat… Itt jön Zap, és az ő elmélete! Szóval, mivel a talajnak szerkezetileg, és biológiailag is szüksége van a kalciumra, bónuszként kéne bejuttatni némi levegőt is amellett, hogy fent kéne tartani a megfelelő nedvességet, így mi lenne HA (!!!), a magaságyás fala nem zárt lenne, hanem részben nyitott, és ezt a nyitottságot egy olyan anyag adja, ami még segít is a talajt életmódjában, kondijában? És mi a legjobb anyag erre? Igen, a mészkő, mert annyi benne a kalcium, hogy sosem fogy el. Bónuszként olyan a szerkezete falként, hogy egyrészt levegőzhet mögötte a cucc, másrészt a monszun nem csinál kerti tavat az ágyásból, így több legyet is csapok egyszerre, tehát zseniális az elképzelés. Vagy baromi bukta, mert egyrészt kiszárítom a talajt, másrészt ellúgosítom, de ezt már előre nem mondja meg senki, úgy nem halhatok meg, hogy ezt le nem tesztelem! Amúgy meg egyesek szerint a végeredmény „gecijónézki” tehát már volt ennyi értelme megszenvedni vele.

Technológia

Na nehogymár pont ebben ne legyen számítógép…. 

Aki foglalkozik kertekkel, az tudja, hogy az etalon ebben a Gardena. Több dolgot is tud, etalon léte mellett. Eszméletlen jó rendszereik vannak (kocka vagy, és meglátod a smart system cuccokat, akkor inkább erre vered, mint a PornHub-ra…), és eszméletlen drágák, főleg ha nagy barkácsáruházakban akarsz hozzájuk jutni. Viszont! Láttam én már falon pókot olyan 2millás kertet, amit pár év után fel kell túrni, mivel a megrendelő azt mondta, hogy spórolni kell az anyagköltségen, így a mesterember megvette óccsóért a csepegtető rendszert, csatlakozókat, mindenszart, majd most jön az, hogy a megrendelő azt számolgatja, hogy épp hány millába fáj az, hogy az egészet valaki kiássa a francba, majd letelepíti az új, már működőképes elemeket. Mint ahogy a medve, ez sem játék abban a világban, amiben én élek, tehát tervezzünk automata locsolást.Kell egy vízcsatlakozás, sok méternyi vízvezeték az objektumokhoz, egy programozható egység, ahhoz egy talajnedvesség mérő – mert hogy akkor automata az automata – , egy fagyszelep… két fagyszelep, sok méternyi csepegtető cső, cső lezárás, és közbeiktatva két marék csatlakozás. Aztán kell még csatlakozás, mert ezt hogy a faszomba néztem el, aztán kell még csatlakozás, mert van az az élethelyzet, amikor azt mondod „már csak egy igazítás” és ekkor az eltört cuccal a kezedben (igen, a Gardena sem szénszálból áruja a cuccait, bár az árba beleférne) elkezdesz sírni, ugyanis délután négy van, az meg nem olyan időpont ebben az országban, amikor bárhova is el lehetne menni vásárolni.

Ha gyorsan kell valami, akkor OBI, mert az csak… Szóval egy példa: A Sprinklersystem 25-ös L-elem (ami a nevéből adódóan, egy könyök, ami 25mm átmérőjű csövekre illesztődik egy klikkre) ára 1 200 HUF. Az OBI ezt 1 700-ért árulja, a Praktiker pedig 2 300-ért. Tehát, kurvára nem mindegy, hogy honnan kell valami gyorsan, mert a gyors, az kőkemény, több tízezres bónusz tétel lehet. Három hét szállítási idő igenis megéri az árkülönbözetet! Amúgy egy ilyen, de menettel rögzíthető csati 500 forint a vas és műszakiban, és emiatt tavaly ősszel vakolatot kellett levernem beázás okán, szóval kösz, de kösz nem kell az olcsóért is van!

Építés, telepítés

„Megjavítottam a söngőt, mert állandóan söngött!”

by: Peter Sellers – A rózsaszín párduc visszatér (1979)

Mérj, mérj, mérj! Az, hogy milyen szerszámokkal dolgozol, totál mindegy, max. estére még szarabbúl fogsz kinézni, mint amit a korod igazolhatna. A lényeg, hogy mérj, és ne egyszer. Spóroltál azon, hogy nem gyalult deszkát vettél, így válogatnod kell a külső, és belső oldalak között, nézned kell hol vágsz, melyik oldalt gyalulod, melyikre milyen favédőszer kerül, tehát tiszta matek, és pakolás. Mérd fel, hogy a gyalulatlan deszka úgy issza a rákent anyagot, mintha nem ecsettel kennéd, hanem öntenéd rá, tehát tudnod kell mire, mennyit veszel. Hacsak nincs a családban földmérő, akkor legalább próbáld megtippelni, hogy a terület, ahova építesz, az vízszintes-e, mert ha itt, az elején elbaszod, akkor lesz fejtörés, rendesen. Nyomtasd ki a terveket nagyban. Zap a noteszgép, és az objektum között rohangált, amikor az illesztési pontokra volt kíváncsi (3 percenként) te ne legyél hülye!

Ha az összeszerelésnél azt hiszed, hogy majd az első léc megadja, és innentől rutin az összepakolás, akkor az utolsó léc felrakásakor jössz rá, hogy mennyi, de mennyi mindent kell visszabontanod. 1,5 m3 6-10 cm átmérőjű mészkő zúzalékról azt kell tudnod, hogy egyrészt az kurva sok mészkőzúzalék (2,4T, ha 1,6-al szorzom a m3/súly arányt), másrészt, ha a 1,6,m3-t bruttó térfogatra számoltad (feltölteni kívánt térfogat), akkor kurvára elbasztad, tehát maradni fog cca. 0,3-0,5 m3 anyagod, amit megtervezhetsz elpakolni valahová. Amúgy, ha azt mondják, 6-10 cm ármérőjű a zúzalék, akkor azt kell tudnod, hogy lesz benne olyan kő, aminek egyik oldala talán eléri a 6, vagy a 10 centit. úgy 42 darab. Ez nem panasz, tanács! Jah, és bónuszok: Csepegtető rendszert nyomás alatt hajlítsd, ha hajlítási küszöb környékén hajtogatod a csövet. Elázol, a nyakadig sáros leszel, de nem fog megtörni az, aminek nem szabad megtörnie. Csak akkor temess be mindent, amikor már egy napja nyomás alatt van a rendszer, mert itt még tudsz javítani. A 10 ezres vízszámla után már nehezebb lesz. Lélekben is.

Verdikt

Már csak egy szállítmány föld hiányzik, ami remélem ma megérkezik (amúgy, ha egy ilyen kijárásos-korláozásos helyzetben rendelni akarsz a kert köré akármit, akkor készülj arra, hogy pusztán a szállító jóindulatára hagyatkozhatsz, mert nagy valószínűséggel, még az életben nem pörögtek ennyit a kertészetek, és a hozzá kapcsolt beszállítók, mint mostanság), de a projektet innentől már lezártnak tekinthetem.

Kéne ide ár… Vagy legalábbis, valami összehasonlítás, hogy mennyibe kerül felépíteni egy ilyet, illetve mennyibe kerül megrendelni, és 42 perc alatt összekalapálni, mert így lenne kerek a poszt.

Szóval, ha meg akarod venni a Leier Durisol magaságyást ekkora méretben, akkor az tök jó, mert felpakolják a cuccot teherautóra, lerakják a kertedben, és ha ketten nekiálltok, akkor nagyjából két óra alatt (+cigikávésör) összerakjátok, és állítólag mellette mész nyugdíjba, mert élettartama több, mint a tiéd. Ezért kifizetsz (csak a falakért, tök üresen!!!)

588 000 forintot.

Abban az esetben, ha nekiülsz, és nagyon sokat számolsz, azt mondod, hogy neked tök jó a huszadrangú, gyalulatlan deszka, minden pöccre számolsz, feltúrod a világot azért, hogy minél jobb áron vehess meg minden a projekthez (de tényleg, szóval a deszkától kezdve, gerenda tartókon át, az utolsó csatlakozóig, pluszban felhasználva mindent, mi a garázsodban van a, „kelleni fog ez még, most elteszem” feliratú dobozban, vagy sarokban), és mellé teszel nettó két hét húzós melót (betonkockák kiöntése, faárú leszabás, gyalulás, festés, ásás, sok ásás, cca. 2T kő megmozgatása, szóval kubikos munka ezerrel, majd 2000 csavar felhasználása, esténként meghalás), akkor ugyanerre kifizetsz

172 000 forintot.

Baromira nem mindegy… Ez követi a locsoló rendszer, föld feltöltés, mi cca. 100-120k, tehát építettél egy számítógépesített, 8-8,5 m2 területű, dísztárgyként kinéző veteményest, ami az évek alatt egyre jobb táptalajt biztosít majd azoknak a növényeknek, amiket meg akarsz zabálni, szóval „pénzt is termel”. Mindezt 300k alatt. Szerintem azért ez annyira nem rossz deal…

Facebook Twitter Tumblr
Tagged with →  

Leave a Reply

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com