Ha ezen a sárgolyón értelmes lények élnének, akkor a most bejelentett „41 megapixeles” (!!!!!) fényképező(hahaha!!!!)géppel felszerelt nokia telefon nem jöhetne ki a piacra, mert erről írna az összes vicclap, IT-, és mobil blogok harsognának róla röhögve, de ha ennek ellenére mégis a boltokba merészkedne, akkor csak az vásárolná, ki benne van a nokia vezetőségében, plusz pár geek, hogy összedobjanak róla még több vicces anyagot.

41 megapixel: Találjunk ki egy 5:4-es képméretet, ami 7160×5728 –as felbontást eredményez. Ez azt jelenti, hogy a következő fájlméretekkel szembesülünk:

RAW12: 61,5 MB (uncompressed 12 bits/pixel – Bayer mask)
RAW10: 51,3 MB (uncompressed 10 bits/pixel – Bayer mask)
RAW8: 41 MB (uncompressed 8 bits/pixel – Bayer mask)
BMP: 123 MB (uncompressed RGB 24bit/pixel)
TIFF: 246,1 MB (uncompressed CMYK 48bit/pixel)
OPENEXR: 328,1 MB (uncompressed RGBA 4 * 16bit float/pixel)
JPG100: 4,4 MB (100% quality – 24bit/pixel)
JPG90: 2,2 MB (90% quality – 24bit/pixel)
GIF: 11,2 MB (compressed – 8bit/pixel)
PNG: 16 MB (lossless compressed – 24bit/pixel)

Ez pedig megmondja, hogy mennyi fér el egy 1 GB-os kártyára:

RAW12 61,5 MB: 16 db.
JPG100 4,4 MB: 229 db.

A (sajtó)fotósoknak ehhez megapixel számhoz még kell két adat, az pedig a gép puffer mérete (mennyit tud tárolni anélkül, hogy ne kelljen átküldeni kártyára a képet), illetve a kártya gyorsasága (mennyi idő alatt kerül át a fényképezőgépről a kártyára az adat). Ez sorozatfelvételnél fontos, hiszen ha 1 mp alatt tudsz lőni 7 képet RAW-ban (persze, csak ha van egy nikon d300s a kezedben… tüpptürüppp…) akkor 41 megapixel esetén 430,5 MB-nak át kellene futni a kártyára másodpercenként, különben a puffer megtelik, a sorozatfelvétel leáll, mi azért nem ennyire egyszerű, de ne menjünk bele… Ilyen kártya ugyebár nincs. A SanDisk CompactFlash 64GB Extreme Pro 90 MB/s-et tud, a Digitcam-nál (jól nézd meg!) 174390 forintért. De az egész számunkra irreleváns, hiszen mobilon nincs sorozatkép, maradjunk annál a kis műanyag, nokiás izénél.

Szóval, van egy telód, rajta a 41mpx jelöléssel, és büszke vagy. Ha büszke vagy, akkor azt is tudod, hogy ezt a 41 megapixelt két úton érhették el. Az egyik, hogy a képfeldolgozó egységen lévő apró pici lencséket még apróbbá tették, akár több rétegben, sűrűbben (szegény foton azt sem tudja merre menjen ide-oda pattogás nélkül), plusz szoftveresen is megpróbáltak segíteni ezen, hisz csúnya korlátai vannak a gyártástechnológiának korunkban. Arról nem is beszélve, hogy ha ez a pixelszám valós lenne, akkor annyiért gyártanák le a telóhoz a az érzékelő lapkát, hogy azért a pénzért egy raklap nokiát vehetnél.

Mivel korlátok vannak, és az nem más, mit az általunk ismert FIZIKA, így a képen ez vissza is fog tükröződni, hiszen szarásig leszel képhibákkal, szemcsézett, zajos (tele zöld, piros pixelekkel) lesz a fotó 100%-os méretben nézve. Ami szoftveresen javítható, de ott sincsenek csodák (rohadt Photoshop-ra két verzió óta ígérik), mert élességet fogsz veszteni.

De most jön a dupla poén. A 41 megapixel agyon tömörítve 2,2 MB méretet képez. Mivel agyon lett tömörítve, már nincs is értelme megnézned 1:1-ben a fotód, mert behánysz, viszont még fel sem töltheted sehová, hiszen egyrészt mindenki ódzkodik az 1MB-nál nagyobb képmérettől, te meg aztán pláne, hiszen adatforgalom számlálás van a mobilszolgáltatódnál. Kell egy alkalmazás, mi egyrészt megszünteti a 41 megapixelt, másrészt még jobban letömöríti. Mindkettő csúfos adatvesztéssel jár.

Konklúzió: Tulajdonképp addig van 41 megapixeles fényképező(hahaha!!!!)géppel felszerelt telefonod, ameddig el nem lövöd a képed, utána a telód feldolgozó processzora vért köp, hogy ezt a hülyeséget megszüntesse.

És még szóba sem hoztam a rajta lévő objektívet (dupla hahahaha!!!!), meg azt, hogy aki egy ilyet a kezébe vesz röhögés nélkül, annak még 1 megapixel is sok, mert csak akkor nem fog vele szemetet gyártani, ha kiesik a kezéből véletlen a cucc, azt elsül magától.

Tüppptürüppp….

Facebook Twitter Tumblr
Tagged with →  

Leave a Reply

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com