A minap olvasom, hogy a WikiTech kiverte a tüzet az új, T-Mobile mobilnet csomagjai kapcsán, ugyanis a telefonokhoz adott új előfizetések max. 500 MB adatforgalmat biztosítanak. Most, 2013 márciusának elején. Ezúton szeretném üdvözölni a WikiTech szerkesztőit a világomban! Ez az a világ, hol az un. mobilnet és a hozzá kapcsolt adatforgalom korlátozásával járó szopás már 2002. Október elejétől elindult, azóta csúcsra ért és ma már csak unott legyintés a vele kapcsolatos átbaszás.

Kijelenti a cikk írója, hogy 500 MB adatforgalom semmire sem elég. 2006-ban sem volt az, 2008-ben meg végképp. Igaz, akkoriban GPRS-t használtunk a maga 128 kbps –es adatátvitelével, ami annyit jelentett, hogy ha megvesztél, akkor sem tudtál havi 39 GB-nál nagyobb adatforgalmat elérni, nem is volt szükség nagy korlátokra, ameddig….

Jelenleg 3G – UMTS – HSPDA fasztuggyamit használok. Hogy miként nevezik őket, mi van a szabványban leírva, azoknak mik a követelésük kiszolgálói oldalon, teljesen, tökéletesen érdektelen nekem, és kivétel nélkül az összes mobilnetes felhasználónak (a szolgáltatóknak nem, mert az új elnevezések új reklámokat szülnek, lehet a parasztot vakítani, lehet belőlük még több pénzt kicsikarni, a semmire). Egy a lényeg, menjen. Mivel alapesetben sehol az égvilágon nincs mobiltelefonokban felhasználói sebességkorlátozás, és ha lenne, akkor sem használná a lúúúzerek 98%-a, így egyértelmű, a telefon bekapcsolása pillanatában a készülék 100%-on, illetve annyin pörög, amennyin az adott helyszín képes neki kapcsolni, függően a kiszolgáló oldali tartalomtól.

Az okos szolgáltatók segítenek. Iránymutatást vázolnak fel táblázatokban, grafikonokban, hogy tudd, ennyi, és ennyi levelet, weblapot, képet nézhetsz, küldhetsz, de pont annyira idióta, aki ezeket megírja, mint az, aki ezeket el is olvassa, ugyanis:

1. Pc-t, noteszgépet, táblagépet, mindenféle gépet képesek kiszolgálni a telefonok, így minden egyes gépnek, operációs rendszernek más és más lesz az adatküldése, kérelme már a bekapcsolás pillanatától kezdve (lásd pl; szoftverfrissítési ellenőrzések, végrehajtások)

2. Ugyanez értendő magára a telefonokra is, kik megállás nélkül csekkolják a webet vagy azért, hogy e-mail szervereket kérdezzenek le, időjárást mutassanak, VIOP üzeneteket fogadjanak, frissítéseket ellenőrizzenek, térképet varázsoljanak, vagy a navigációk keressenek.

3. Lassan minden eszköz áttér a felhő alapú szolgáltatásra, így a háttértár mennyisége egy telefon tervezésekor / gyártásakor irreleváns lesz. Egy szolgáltató sem veszi ezt figyelembe 2013-ban, pedig nemhogy a nyakunkon van a cucc, de már egy bevezetett, használt, felhasznált dolog, szóval lassan a házaló ügynök a pdf-et, a kölyök a zenéjét, apuci 15 év házasság után a pornóját nem a telefonon, hanem felhőben fogja tárolni, onnan hívja le.

Ez nálam, a jelenlegi vasbeton cellának legmélyén, elzárva a napvilágtól 5,41 Mbps le, illetve 0,09 Mbps feltöltés. Ami azt jelenti számokban, hogy a havi teljes kihasználtsága a telefonomnak ezen a helyszínen (lefelé kerekítve) 1771 GB letöltés, és 28 GB feltöltés. Leegyszerűsítve, parasztosan, a szolgáltatóm 8000akárhányszázforint előfizetési díj fejében (1 GB-os webes csomag esetén) a telefonom, illetve a szolgáltatási hely adatátviteli képességeinek 0,0834%-át hajlandó teljesíteni.

Szupi….

Mindezt úgy, hogy lehúzza a p2p és a VIOP szolgáltatásokat, vagy azok bizonyos részét korlátozza apró trükkökkel.

Bónuszként az EU-ban mi vagyunk a legutolsók a mobil szélessávú előfizetések körében, de ennek ellentételezésekén a második legdrágábbak.

Miért lehet ezt megtenni? Miért borult fel, égett ki az a gondolat, miszerint a szolgáltatók vannak értünk és nem fordítva? Mert megvesszük. És akkor innen bekanyarodunk a „Magyar már megint hülye” utcába, hiszen a mobilwebes csomagok egyre szélesebb körben terjednek el a felhasználók körében, mire a válasz semmi más nem lehet, csak a csomagokba rejtett forgalomkorlát és/vagy áremelés (hiszen a profit a lényeg, nem a technológiai fejlődéssel együtt járó hálózatfejlesztés), mi azért annyira ügyesen össze van pakolva, hogy csak akkor szúrd ki, ha az x éves hűségidőd első hónapján átküzdötted magad és megjött a számla, mit szembeállítasz a kapott szolgáltatással.

Megoldás? Ne vedd meg, vagy mondd le a szolgáltatást. Kösz, de ennyiért nem kell! Majd fésszbúúkozok otthonról, köcsög, mert ennek feléért már Albániában is kapok webes hozzáférést, ne nézzél hülyének.

Persze ez nem fog megtörténni, mert nem vagyunk okosak. A szolgáltatók ezentúl is úgy játszanak az árakkal, szolgáltatásaik minőségével, ahogy akarnak, mi meg olvassuk, írjuk tovább ezeket a tök felesleges gondolatokat ahelyett, hogy…..

Facebook Twitter Tumblr

Leave a Reply

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com